Piyano Dersi

Piyano, birçok farklı müzik türünde kullanılan çok yönlü bir enstrümandır. Temel müzik eğitiminin en önemli enstrümanı olan piyano, müzik eğitimine başlamak için en uygun çalgılardan biridir. Piyano çalmak, ritmik beceriler, el-göz koordinasyonu, hafıza, duygusal ifade, yaratıcılık ve problem çözme yetenekleri gibi birçok farklı yeteneği geliştirmeye yardımcı olur ve müzikal yetenekleri geliştirir. Müzik, rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu için düzenli olarak piyano çalmak, zihinsel ve duygusal sağlığı geliştirir, stresi azaltmaya yardımcı olur. Kişinin performans yeteneğini geliştirerek özgüveni ve kendine saygıyı arttırır. Düzenli bir çalışma programı gerektirir ve düzenli olarak pratik yapmak disiplin geliştirmeye yardımcı olur. Piyano çalmak, kişinin kendine özgü bir tarzı geliştirmesine ve kendini özgürce ifade etmesine yardımcı olmasının yanı sıra eğlenceli bir hobi sağlar.

Eğitim programı her yaştan öğrenciye uygundur. Her öğrencinin kişisel hedefi, seviyesi ve yaşına göre planlanan kişiselleştirilmiş bir eğitim programı sunulmaktadır. Çocukların gelişim düzeyleri önemli olmakla birlikte başlangıç yaşı için genel olarak 4 yaştan itibaren başlanılabilir. Okulöncesi piyano eğitimi ritmik oyunlar ile desteklenir. Özellikle çocukların işitsel ve bilişsel gelişiminde gelişim sağlayan piyano eğitimi, zekâ, koordinasyon ve konsantrasyonu güçlendirir, yaratıcı düşünceyi tetikler.

45 dakika süren birebir derslerde öğrenciler; koordinasyon, anahtarlar ve notasyon, melodik ve ritmik hafıza, teknik yeterlilik, armoni bilgisi, doğaçlama gibi temel konularda yetkinlik ve deneyim kazanırlar.