Peter Hess Ses Masajı Nedir?

Peter Hess ses masajı, Peter Hess tarafından yıllarca süren araştırmalar sonucunda geliştirilen ve batı dünyası insanının gereksinimlerine göre uyarlanan bir uygulamadır. Bilinen klasik masaj uygulaması gibi değildir, ses çanakları ile gerçekleştirilir. Uygulamada sesle dokunulur, sesle harekete geçirilir. Ses çanakları kişinin bedeninin üstünde ya da dışında belli yerlere yerleştirildikten sonra çanaklara keçe tokmaklar aracılığıyla nazikçe vurularak ses çanaklarından çıkan titreşimlerin bedene yayılması temeline dayanan 45-50 dakikalık bir uygulamadır.

Bu yöntemin kökleri 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Ses çanakları (singing bowl), o dönemlerden beri Tibet, Nepal, Hindistan, Çin ve Japon terapi çalışmalarında kullanılan araçlardan ve kadim şifa yöntemlerinden biridir. Tibet çanakları diye de bilinirler.

Ses çanaklarından çıkan titreşimler dalga dalga önce deri yüzeyinde, sonra dokularda, sonra organlarda ve kemiklerde yayılır. Deri üzerindeki ve kulak içindeki sinir uçları vasıtası ile beyne aktarılarak beyin dalgasının alfa beyin dalgasına dönüşmesini sağlar. Bu da derin gevşemenin olduğu, bağışıklık sistemimizin güçlendiği, ‘’içimizdeki şifacının’’ devreye girdiği beyin dalgasıdır.

İnsan bedeninin yaklaşık %70’i sudan oluşur. Su sesi mükemmel ileten bir iletkendir. Vücudumuz, bedenimizin büyük bir kısmını oluşturan su molekülleri sayesinde farklı biyolojik anlamlar taşıyan sinyalleri hafızasına alabilir, bilgi taşıyabilir. Tekrarlanan uygulamalarla bu hafıza uzun süre korunabilir. Ses çanağının titreşimleri vücudumuzda göle atılan bir çakıl taşınının suda yarattığı dalga gibi yayılır.

Evrendeki her şey dans eden ve titreşimiyle sesler üreten atomların birleşimidir. Evren, inanılmaz büyüklükte bir enstrüman gibidir. Atom çekirdeklerinden evreni oluşturan en küçük atomik yapılara kadar her şey birbiriyle titreşim halindedir. Ses çanakları ise evrenin sesini yansıtırlar. Her atom aralıksız olarak birbirlerinin etrafında dönerken kalın ve ince vibrasyonlar üretir. Dünya, parçası olduğumuz sonsuz üst tonlardan oluşmakta ve her insan kendine özel bir titreşim yaymaktadır. Doğu dünyasına göre insan sesten oluşur yani sesin kendisidir. Sadece kendisi ve çevresindekilerle uyum içinde yaşayan insan, yaşamını özgürce ve yaratıcı şekilde oluşturabilir.

Peter Hess ses masajının en önemli prensibi sağlıklı olanı güçlendirmektir. Odağımız neresi ise orası güçlenir. Peter Hess’e göre ses çanağından çıkan ses ruhun derinlerine dokunur, ruhumuzu titreştirir.

Ses masajı ile ile rahatlama, derin gevşeme sağlanır. Ses gerginlikleri çözer, içimizdeki hekimi harekete geçirir ve yaratıcı enerjimizi ortaya çıkarır. Ayrıca sağlık alanında, pedagojide, psikolojide ve terapilerde bu uygulamadan yararlanılır.

Peter Hess Ses Masajının Etkileri Nelerdir?

Her insanın kendine özgü bir melodisi ve müziği vardır. Bedenimizi orkestra ve her bir organımızı bir müzik aleti olarak düşünün. Müzik aletlerinin akordu bozulduğunda yanlış sesler çıkartarak orkestrada kaos yaratırlar. Aynı durum bedenimizin akordu bozulduğunda da gerçekleşir. Beden, zihin ve ruhumuzu zaman zaman akort etmemiz gerekir. Her bir organımızın, her bir hücremizin frekansları vardır. Bu frekanslar bozulduğunda hastalıklar başlar. Stres, yorgunluk, kaygılar frekansımızın bozulmasına neden olur. Ses çanakları uygulamalarıyla beden ihtiyacı olan frekansı emer ve kendi akordunu yapar. Kişi kendi melodisine, müziğine kavuşur ve harmoni sağlanır. Zamanla özündeki denge, huzur ve mutluluk haline geri döner.

Ses masajı sırasında kişi kendini güvende ve korunmuş hisseder. Stres, korku, kaygı, endişe gibi beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen tüm duygular serbest bırakılır, kişi onlardan özgürleşir bu uygulamada bedeni ve onun ihtiyaçlarının farkına varmak kolaylaşır. Zihni sürekli meşgul eden düşünceler yok olur ve ruh özgürleşir. Özgüven duygusu gelişir. Bedenin ve ihtiyaçların farkına varılır. Ses masajı, beden, ruh ve zihni kapsayan bütüncül bir yöntemdir.

Tokmakla her çanağa vurulduğunda çıkan vibrasyonlar hücre bazında bir hareket başlatır. Her bir hücremizi uyandırır. Vücudumuzda bulunan suyun molekül yapısını optimize eder (iyileştirir) ve vücudumuzdaki sıvıları harekete geçirir. Dolaşım artar, gözenekler açılır, oksijen dokulara taşınır. Beyin dalgaları beta frekansından, gevşeme, bırakma halini yaşadığımız alfa frekansına geçer. Ses titreşimleri beynin birçok bölümünü harekete geçirir. Endorfin, serotonin, melatonin, dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlar.

Uygulamayı alan kişinin beyin dalgası kısa sürede düşer. Alfa hatta bazı kişilerde teta beyin dalgaları yayılmaya başlar.
(Beta Frekansı13-21 Hz, Alfa Frekansı 8-12 Hz, Theta Frekansı 3-8 Hz)

Ses Masajının Olumlu Etkileri

• Kandaki oksijen oranının artması
• Kan basıncının düzenlenmesi
• Kan glikozunun dengelenmesi
• Hormonların dengelenmesi
• Bağışıklık sisteminin güçlenmesi
• Uykunun düzenlenmesi
• El ve ayaklarda uyuşukluğun azalması
• Baş ağrılarının hafiflemesi
• Regl ağrılarının azalması
• Barsak hareketlerinin artması
• Cildin parlak ve pembe görünmesi
• Saçların parlaklığının artması
• Derin gevşemeye geçişi sağlayarak ile bedensel, zihinsel ve duygusal rahatlama
• Kaygı, korku, endişe, stresin azalması
• Özgüven, yaratıcılık ve motivasyon artışı
• Öğrenme kapasitesi ve iç verim artışı
• Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin azalması
• Mental ve bedensel olarak serbest bırakmayı kolaylaştırması
• Bedensel ve duygusal özgürleşmeyi sağlaması
• Dengeye getirip yenilenmeyi sağlayarak zinde hissettirmesi
• Bedenin algılanmasına ve onun olduğu gibi kabul edilmesine katkıda bulunması
• İnsanın doğasında var olan özgüvenin geri gelmesini sağlaması
• Sahip olunan ama kullanılmayan yetenekleri ortaya çıkarmaya destek olması
• Genel sağlığa katkıda bulunması
• Kişinin kendi şifa gücünü harekete geçirmesi

Uygulama nasıl gerçekleşir?

Danışanla yapılan bir ön görüşmeden sonra danışan, üzerindeki kıyafetlerle rahat bir yere uzanır. Farklı büyüklükte ve belli frekanslara uyumlanmış ses çanakları, bedeninin farklı bölgelerine yerleştirilir ve keçe uçlu bir tokmakla çanaklara nazikçe vurulur. Bedenin belli bölgeleri ses çanaklarının farklı frekans aralıkları ile rezonansa girer. Ses masajının hedefi çanaklardan çıkan armonik seslerle bedeni ve ruhu sakinleştirmek ve dengelemektir. Çanaklardan yayılan hassas titreşim ve vibrasyonlar bedende dalga dalga yayılır. Böylelikle güven ve korunmuşluk duygusu gelişir, rahatlama sağlanır ve genel sağlığa katkıda bulunur. Danışan hiçbir şey yapmak, bilmek zorunda değildir; yapması gereken tek şey seansın tadına varmaktır. Seans yaklaşık bir saat sürer. Seans sonunda danışan bir süre dinlenir. Uygulama sonrasında yapılan görüşmede danışanın geri bildirimleri dinlenir ve bir sonraki seansın nasıl gerçekleşmesi gerektiğine dair değerli bilgilere ulaşılır.

Uygulama Peter Hess terapi çanakları ile yapılır; bunlar uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda özel olarak üretilmişlerdir. Uzun süre tınlamaları, olağanüstü çıkan güzel sesler ve yaydıkları belli frekanslar bedenin belli organlarına etki eder. Ses çanaklarından çıkan harmonik sesler, bedeni ve ruhu dinlendirir, yayılan ince titreşimler bedende dalga dalga yayılır. Kişi çok kısa sürede kendini iyi hisseder ve gevşer. Bedenin yenilenmesi, sağlığın desteklenmesi, öğrenme kabiliyetinin artması, sorunlarla baş etme yeteneğinin gelişmesi için gerekli özgüven duygusu gelişir.

Ses bir maddedeki moleküllerin titreşmesiyle oluşur. Herhangi bir ses oluştuğunda, bu ana sesin içine gömülü ve onunla aynı anda tınlayan sonsuz vibrasyonlar vardır. Bu seslere armonikler ya da doğuşkanlar denir. Armoniklerde bulunan çeşitli motifler ve değişken kuvvetler sesin renkliliğini belirler. Tamamen aynı frekansta şarkı söyleyen iki sesin kendine özgü armonik yapısının farklılığı tıpkı DNA yapımızın ve parmak izimizin farklı olduğu gibi ayırt edilebilir. Aslında doğal olarak her ses harmoni ya da sesin rengi olarak ifade edilen pek çok frekansın birleşiminden oluşur. Beyaz ışığın spektrumunun bütün renkleri oluşturması gibi ses de işittiğimiz gerçek çoklu ses harmonisidir. Vücudumuz, beynimiz ve özellikle kulaklarımız harmonilerin süptil etkilerine son derece duyarlıdır.

Bireysel seanslar ses masajı, ses meditasyonu, basic trust koçluğu şeklinde, grup seansları ses meditasyonu, kozmik ses banyosu şeklinde gerçekleşir.

Ses Çanakları Nasıl Üretilir?

Ses çanakları, bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan Peter Hess Enstitüsü’nün Nepal ve Hindistan’da bulunan atölyelerinde, el işçiliği ile uzun ve zahmetli bir süreçten geçerek üretilen terapi çanaklarıdır. Ses çanakları 12 temiz metal alaşımdan oluşur. En önemli özelliği hurda metal kullanılmadan yeni metallerle üretiliyor olmasıdır. Zehirli metal içermezler. İçlerinden su içilebilir, yemek yenilebilir. İçerdiği metaller: Altın, gümüş̧, civa, bakır, demir, kalay, kurşun, çinko meteoreisen, wismut, galen (bleiglanz), pyrit Ses masajı, ses meditasyonları ve diğer ses/müzik terapilerinde kullanılmak üzere metal mühendisleri ve ses mühendislerinin iş birliği ile tasarlanmış̧ frekansları ölçülmüş terapi çanaklardır. Doğuşkanları vardır, uzun tınlar ve uzun titreşirler, vibrasyonları güçlüdür. Diğer ses çanaklarından belirgin bir şekilde ayrılırlar. Çok hassas ve şifalı titreşimler yayarlar.

Peter Hess Ses Çanaklarının Frekansları


• Kalp Çanağı 200-1200 HZ
• Evrensel Çanak 100-2800 HZ
• Batın Çanağı 100-1000 HZ

Peter Hess Ses Masajı – profesyonel bir uygulama

Merkezi Almanya’da bulunun Peter Hess Institute (PHI), Peter Hess ses masajının yaratıcısı Alman fizik mühendisi Peter Hess tarafından kurulmuştur ve sertifikalı ses masajı uygulayıcıları yetiştirir. Sıkı ve titiz bir eğitimden geçmiş olan kişiler profesyonel olarak uygulama yapmaya hak kazanırlar. Enstitüden mezun olmuş olanlar, 80 farklı alanda ilgileri doğrultusunda ve kendilerini geliştirme amaçlı ayrıca eğitimler de alabilirler. Peter Hess ses masajı uzun yılların deneyimi ile yirmi dokuz ülkede uygulanan; bilim insanları ile yürütülen ortak çalışmalarla bilimselliği kanıtlanmış, Avrupa çapında tescilli bir markadır. Sadece Peter Hess Instute’da eğitim almış olanlar tarafından uygulanan bir yöntemdir.  


Peter Hess Instutite Kimdir?

Peter Hess® Enstitüsü (PHI) 1984 yılında Almanya’da, ses masajını geliştiren Alman fizik mühendisi Peter Hess tarafından kurulmuştur. Dünya üzerinde 29 ülkede Peter Hess Academy mevcuttur. Bu enstitülerde ve akademilerde uygulamalar yapılmakta ve eğitimler verilmektedir.
Peter Hess Akademi Türkiye ise İstanbul’dadır. Kurucusu ve tek yetkili eğitmeni Sırma Belin’dir.
Peter Hess® Enstitüsü multidisipliner (nörobiyoloji, pedagoji, psikoloji vb.) bilim dallarında yapılan araştırmalar ışığında; ses terapi yöntemlerini geliştirir ve eğitimler sürekli yeni bilgiler ile güncellenir. Her yıl ‘’Avrupa Ses Terapistleri ve Ses Masajcıları Birliği’’ sempozyumu düzenlenmektedir. Enstitünün çıkardığı dergilerde, düzenli olarak bilimsel araştırmalar yayınlanmaktadır.